105 Yaşındaki Japon Doktordan Uzun Yaşam Rehberi

Uzun Yaşam Rehberi

Shigeaki Hinohara, en sevdiği soru hakkında çok fazla bilgi sahibi olan bir Japon doktor: insanların uzun yaşamının sırları nelerdir?

İnsanlara anlatığı şeyleri tam anlamıyla uyguladı. 105 yaşında öldü. Ölümünden birkaç ay öncesine kadar doktor olarak çalıştı.

Eğlence En İyi Ağrı Kesicidir

Hinohara, diğer insanları ağrı ve sızılarıyla ilgili şikayetlerine maruz bırakmadı. Ağrıyla(acılarıyla) baş etmeye çalıştığı zaman çocukların bilgeliğine baktı. Genellikle rahatsızlıklarını oyunun dikkatini dağıtarak unuturlar.

Odak noktanızı olumluya çevirmesinin yanı sıra, eğlencenin vücudunuzda fiziksel faydaları da vardır:

Kahkaha stres hormonlarını azaltır ve bağışıklık hücrelerinin ve enfeksiyonla savaşan antikorların akışını artırır.

Gülmek her zaman en iyi ilaçtır.

Maddiyata Çok Önem Vermeyin

Çoğunlukla sahip olduğumuz en iyi anılar yaşadığımız deneyimlerdir. Maddiyatımızdan ziyade yaşadığımız deneyimlerden mutlu ve huzurlu olduğumuz görülmüştür, özellikle de bu deneyimler başka insanlarla paylaşıldığında.

İyi bir doktorun tavsiyesi, maddi yüklerden kurtulma üzerinedir. Unutmayın sıranın size ne zaman geleceği belli değil ve maddi şeyleri de yanınızda götüremeyeceksiniz.

Kendi Alışverişinizi Yapın ve Merdivenleri Kullanın

Atalarımız olan avcı-toplayıcılar günde 12 mil yürüyordu. Bunun için düzenli fiziksel aktivite sağlıklı kalmanın en önemli faktörlerindendir. Düzenli fiziksel aktivite hem beynimize hem de kaslarımıza iyi gelecektir.

Beslenmenize dikkat edin, az yiyin.

“Uzun yaşayan herkesin -ulusu, ırkı veya cinsiyeti fark etmeksizin- ortak bir özelliği var: Hiçbiri fazla kilolu değil. Ben kahvaltıda kahve, bir bardak süt ve içinde bir kaşık zeytinyağı olan biraz meyve suyu içiyorum. Zeytinyağı hem damarlar için çok faydalı hem de cildimi sağlıklı kılıyor. Meşgul olduğumda ise hiçbir şey yemem. İşime meşgul olduğum için hiç açlık hissetmem.”

Amaç En Önemlidir – Yaşamaya Devam Edin

Birçok insan emekli olduğunda bir tür duraksama yaşar. Günlük yazmayı bırakırlar, hayatlarıyla ilgili planları azalır.

Hinhora’nın programı 100 yaşına kadar doluydu. Görüşmeleri, hastane ziyaretleri, konuşmaları vb.

Bir kişi planlamayı bıraktığında, tamamen yaşamayı bırakma eğilimindedir. Bu, yaptığınız her küçük şeyi planlamanız gerektiği anlamına gelmez, kendiliğinden bir şeyler yapmak ve esneklik de önemlidir (tüm öğünlerinizi veya yatma saatlerinizi planlamayın), ancak iş ve hobiler planlayarak aktif kalmak uzun ömürlülüğün anahtarıdır.

Eskiden emekli olmak, sadece birkaç yıl rahatlamak ve yavaşlamak anlamına geliyordu. Bugünlerde 65 yaşında emekli olmak bambaşka bir ömre sahip olmak anlamına geliyor.

Yaşlılık yıllarına kadar çalışmaya devam eden insanlar daha uzun yaşama ve daha tatmin edici bir hayata sahip olma eğilimindedir. Bunun ayrımını iyi yapmak lazım… Daha sonraki yıllarınızda stresli veya tatmin edici olmayan bir işte çalışmak muhtemelen ömrünüzü uzatmaz.

Zevk aldığınız ve sizi daha canlı kılan iş, rol ve hobilere sahip olmak uzun yaşamın birçok sırrını birleştirir:

  1. Beyninizi ve vücudunuzu aktif tutar, size sosyal iletişim ağı sağlar ve plan yapmaya devam etmenizi sağlar.
  2. Yapacak işleriniz ve sabırsızlıkla bekleyeceğiniz şeylerin olması amaç duygunuzu korur.
  3. Amaç, hepsini birbirine bağlar. Amaç, özellikle sorumlulukları ve diğer insanları içerdiğinde sabah kalkıp devam etmek için bir nedendir.
  4. Emeklilik yaşından sonra çalışmaktan hoşlanmıyorsanız, gönüllülük işi iyi bir seçenektir.

Basitçe söylemek gerekirse, daha uzun yaşamak için kendinize yaşamak için bir “neden” verin.

Bunlara da Bakabilirsiniz…

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü