4 Yorum

Bipolar Bozukluk

bipolar bozukluk

Her insan, yaşamı boyunca olaylara karşı küçük iniş çıkışlar gösterir ve bu, insan hayatının doğal bir parçasıdır. Doğal olmayan ise, üzüntü, keder veya sevinç durumlarının aşırı ve sürekli olması, kişinin aile, sosyal ve iş yaşantısını önemli ölçüde bozmasıdır.

BİPOLAR (İKİ UÇLU) HASTALIK NEDİR ?

Manik-depresif hastalık olarak da bilinen, temelde duygusal yaşamı etkileyen düşünce, davranışları bozan bir hastalıktır. Hastalığın temel bir özelliği, nöbetler (dönemler) halinde gelen manik devrelerdir. Bu hastalık, muhtemelen sinir iletimini bozan bazı maddelerde ki değişikliklerle ilişkilidir.

MANİK NÖBET NASIL TANINIR?

Genelde manik nöbeti tanımak, hekimler için kolaydır. Manik hastalarda başlıca şu belirtiler gözlenir. Kendisini çok iyi hisseder, mutlu ve keyiflidir, gücünün yetmediği işleri yapmaya yeltenir. Olmadık yerlerde şarkı türkü söyleyip, oynayabilir. Bazen büyük güçleri olduğunu ve yeni icatlar yaptığını iddia edebilir. Bazen de kendisini evliya, peygamber veya çok yüksek biri gibi düşünebilir. Bencilliği artar, hafızası güçlenmiştir. Aşırı neşelidir, etrafını da güldürür, olmadık yerde açık-saçık şakalar yapabilir. Kolayca dostluk kurar, fakat bunlar yüzeysel dostluklardır. Taşkınlık, aşırı sinirlilik, özellikle karşı çıkılırsa saldırgan davranışlar gösterebilir. Çok fazla konuşur. Susturulma çabalarına karşı susmaz. Yüksek sesle konuşur. Dikkati dağınıktır. Konuşması kolayca çelinir. Düşünceleri hızlıdır, bir konudan alakasız bir diğerine atlar. Toplumsal yönden kötü sonuçlar doğuran işlere girebilir. Bazen tüm parasını dağıtabilir. Olmadık kişileri, resmi makamları telefonla arayabilir. Ülke sorunlarını çözme iddiaları olabilir. Uygunsuz cinsel davranışlar gösterebilir. Uykusu azalmıştır, günlerce bir-iki saatlik uykuyla idare edebilir, buna rağmen kendisini dinç hisseder. Tüm bu belirtilerin hepsinin bir arada görülmesi gerekmez. Fakat birkaç tanesinin bir arada görülmesi ve bu belirtilerin bir haftadan uzun sürmesi hastalık teşhisi için yeterlidir. UYARI: Bu hastalık, kişi hayatını oldukça olumsuz etkiler. Tüm yaşantısını ve uyumunu bozar. Bu belirtiler, hastalık öncesi durumla uyumsuzdur. Aile fertleri ve hastanın çevresi bu duruma anlam veremez. Hastalık olduğunu düşünmedikleri için hastayla mücadele ederler. Oysa tüm bunlar, daha kötü sonuçlar doğurur. Bu durumda, vakit geçirmeden hastayı bir psikiyatri uzmanına götürmek gerekir. Hasta, hastalığını ve ilaç almayı kabul etmeyebilir. Bu durumda hasta nazikçe ikna edilmeye çalışılmalı eğer ikna olmazsa ve çevresine zarar verme eğilimi varsa ısrarla hekime götürülmelidir.

Bipolar Bozukluğun Sebepleri ve Tetikleyicileri

Bipolar Bozukluğun belli bir sebebi yoktur. Genellikle kalıtsal olarak geçmektedir, ancak kalıtsal olarak yatkınlık halinde bulunanların bazısında bu hastalığın oluşmaması, genlerin hastalığın oluşmasında tek sebep olmadığının işaretidir. Bazı beyin görüntüleme çalışmalarında bipolar bozukluğu olan insanların beyinlerinde fiziksel değişiklikler görülmüştür. Dış çevresel ve psikolojik faktörlerin de hastalığın meydana gelmesinde etkili olduğu düşünülmektedir.

Kimi dışsal faktörler hastalığın gelişmesinde, kötüleşmesinde, yeni bölümler oluşturmasında etkili olabilmektedir.

 • Stres: Bipolar bozukluğa genetik yatkınlığı bulunan kişilerde stres hastalığın ortaya çıkmasında etkili olabilir.
 • Madde Kullanımı:  Madde kullanımı tek başına bipolar bozukluğa neden olmasa da, bu bozukluğa sahip kişilerde hastalığın kötüleşmesine ve farklı ruh hali bölümlerine atlamalara yol açabilir. Kokain, ekstasy maniyi tetiklerken, alkol kullanımı depresyonu tetikleyebilir.
 • İlaç: Antidepresan kullanımı maniye sebep olabilir. Soğuk algınlığı, tiroid ilaçları da maniye sebep olabilmektdir.
 • Mevsim Değişiklikleri: Mani ve depresyon bölümleri genellikle mevsime bağlı olarak birbirini izleyebilmektedir. Mani bölümü genellikle yazın ortaya çıkarken, depresyon bölümü kış, sonbahar meydana gelebilmektedir.
 • Uyku Eksikliği: 2 saat uyku eksikliği bile kimi zaman maniyi tetikleyebilir.

 

BİPOLAR HASTALIĞIN DEPRESYONLA NASIL BİR İLİŞKİSİ VARDIR?

Hayat boyu geçirilen tek bir manik nöbetle dahi BİPOLAR HASTALIK tanısı konur. Bazen de manik ataklara benzeyen fakat onun kadar ağır olmayan HİPOMANİ durumu görülebilir. Bazen de hastalarda, kendini sürekli üzgün hissetme, enerji azalması, yorgunluk isteksizlik, durgunluk, uykusuzluk, iştahsızlık, suçluluk gibi belirtilerle seyreden manik dönemin tam tersi; DEPRESYON ( ÇÖKÜNTÜ ) dönemleri olabilir.

BİPOLAR HASTALIK KİMLERDE/ NE SIKLIKTA GÖRÜLÜR ?

Her 100 kişiden 1 kişi, ömründe en az bir kez manik nöbet geçirir. 20-25 yaşları arasında en sıktır. Kadın ve erkeklerde aynı oranda rastlanır.

TEDAVİ

Bipolar Bozukluk uzun süreli bir tedavi gerektirirBipolar bozukluk kendini tekrarlayan, kronik bir hastalık olduğundan dolayı, iyileşme durumunda dahi tedaviye devam edilmesi hayati derecede önemlidir. Bir çok bipolar hastası hastalığın belirtilerini engellemek ve ruh halindeki değişimleri durdurmak için ilaç almaktadır.

Tedavide ilaç tek başına yeterli olamaz.Bunun yanında terapi, hayat tarzında değişiklik ve sosyal destek önemlidir.Bipolar Bozukluk hastalığında uzman bir psikiyatrist ile çalışmak en iyi yoldur. Güvenliğiniz ve sağlığınız için, bu hastalığın ne kadar komplike olduğunu göz önünde bulundurulduğunda uzman ve deneyimli bir psikiyatrist ile tedaviye girişmek önemlidir.

Hastalığın ağır olduğu ilk dönemlerde, hastanın doktor gözetimine alınması ve hastaneye yatırılması şarttır. Bu dönemde, tüm sorumluluk doktora bırakılmalıdır. Hasta sakinleştirildikten sonra Bipolar Hastalığın asıl tedavisi olan LİTYUM’a başlanır. Ayrıca yatıştırıcı başka ilaçlar da verilir. Hastaların yaklaşık 1-2 hafta içinde belirtileri yatışır. Daha sonra ayaktan tedavi edilmek üzere, hasta taburcu edilir.

KORUYUCU TEDAVİ

Genel de BİPOLAR HASTALIK tekrarlayıcı bir hastalıktır. Hasta düzelse bile, hastalığın tekrarlamasını önlemek için LİTYUM kullanılması sürdürülür. Hastalarda LİTYUM dışında KARBAMAZEPİN ve VALPROAT kullanılabilir.

LİTYUM TEDAVİSİNE NE KADAR DEVAM EDİLEBİLİR ?

Tekrarlayan nöbetler söz konusu ise, bu tedavi birkaç yıl, bazen yıllarca sürmelidir. LİTYUM’UN YAN ETKİLERİ NELERDİR? Lityum uyuşturucu bir ilaç değildir. Alışkanlık yapmaz. Sıklıkla; bulantı, kusma, ishal, çok su içme, sık idrara çıkma, ellerde titreme, guatr, kilo alma gibi tehlikeli olmayan yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler kontrol edilebilir.

UYARILAR : Hastaneden taburcu edilen hastanın dikkat etmesi gereken durumlar vardır. Bunlar; Hasta Lityum tedavisine devam etmeli. Doktordan habersiz ilacı kesmemeli, ya da dozu değiştirmemelidir. Ani uyku değişikliklerinden sakınılmalıdır. Uykusuz kalmamaya dikkat etmelidir. Doktor kontrollerini aksatmamalıdır. Lityumun yan etkilerine karşı aşırı susuz kalmaktan ve az tuzlu yemekten kaçınmalıdır. Aşırı kusma, ishal gibi durumlarda da hekime başvurulmalıdır. Hekim uygun gördükçe, Lityum’un kan düzeyine baktırılabilir. Alkolden uzak kalınmalıdır. Hamilelerde kullanılmamalıdır. Uzun süren uykusuzluk, sinirlilik, hızlı konuşma gibi belirtiler hastalığın tekrarlama işaretleri olabilir. Bu durumda hemen doktorunuza başvurunuz.

 

Bunlara da Bakabilirsiniz…
Etiketler: ,

Benzer Yazılar

4 Yorum. Yeni Yorum

 • Bipolar bir kız arkadaşınız varsa onu düzeltmeye çalışmayın, beraber duzeleceginize inanmayın. Hayatınızı daha da katlanılmaz hale getirmeyin.

  Cevapla
  • Bipolar belirtisi olan kişi annen olsaydı aynı şeyi düşünür müydün? Bak ben düşünemiyorum mesela..

   Cevapla
  • Bipolar bir kız arkadaşınız varsa onu düzeltmeye çalışmayın evet. Gerçekten sevdiğin biriyse onu cesaretlendir, kendi iyileşebileceğini göster ve hissettir. Yanında ol. Bipolar bozukluğu erkek arkadaşım sayesinde böyle atlattım. Yanlış yöntemler yüzünden bu hastalığı olan insanları kalıplara sokmayın!

   Cevapla
 • Büşra aslan
  14 Mayıs 2019 02:34

  Merhabalar, sayfanızı şans eseri takip etmeye başladım. Benim 23 yaşındaki erkek kardeşime bipolar teşhisi kondu yaklaşık 3 senedir tedavi için uğraşıyoruz ama bugün daha kötü durumda artık ne yapacağımızı bilmiyoruz. Kocaeli de yaşıyoruz bu bölgede tavsiye edebileceğiniz bir hekim yada birim var mıdır sormak istedim, yardımlarınızı rica ediyorum.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü